Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej maj 2016 nowa formuła
Wróć do listyKręgosłup człowieka zbudowany jest z kręgów różniących się budową w zależności od odcinka, w którym występują. Pomiędzy trzonami kręgów występują krążki międzykręgowe, zwane dyskami, zbudowane z tkanki łącznej. W centrum każdego krążka znajduje się jądro miażdżyste otoczone pierścieniem włóknistym, który łączy każdy krążek międzykręgowy z trzonami kręgów znajdujących się powyżej i poniżej niego. Krążki międzykręgowe nie występują pomiędzy kręgiem szczytowym a obrotowym (pierwszym a drugim kręgiem szyjnym) oraz pomiędzy kręgami krzyżowymi i pomiędzy kręgami ogonowymi. Na rysunkach przedstawiono budowę kręgu lędźwiowego oraz położenie krążka międzykręgowego między dwoma kręgami lędźwiowymi.
Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/Vertebral_column#mediaviewer/File:718
1. Wykaż związek między bardziej masywną budową kręgów lędźwiowych, w porównaniu do kręgów z innych odcinków kręgosłupa, a funkcją pełnioną przez te kręgi.
2. Określ przyczynę braku krążka międzykręgowego pomiędzy kręgiem szczytowym a obrotowym. W odpowiedzi uwzględnij wspólną funkcję tych kręgów.
Wskazówki:
W budowie i znaczeniu kręgów lędźwiowych bardzo istotny jest kształt i rozmiar trzonu tych kręgów.
Przeanalizuj jak połączone są: krąg szczytowy i drugi krąg odcinka szyjnego. Na jaki rodzaj ruchów takie połączenie pozwala?
KOREPETYCJE