Biologia: Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej 2017, czerwiec nowa formuła - Cykl rozwojowy bruzdogłowca szerokiego.

Cykl rozwojowy bruzdogłowca szerokiego.

Arkusz maturalny z biologii rozszerzonej 2017, czerwiec nowa formuła

Wróć do listy

Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki ma złożony cykl rozwojowy. Z jego jaj, które wraz z odchodami ssaka dostały się do wody, wylęgają się wolno żyjące, urzęsione larwy – koracidia. Koracidium, jeśli zostanie zjedzone przez drobnego skorupiaka, przekształca się w następną larwę – procerkoid i w tej postaci pasożytuje w jego ciele. Po zjedzeniu skorupiaka przez rybę kostnoszkieletową procerkoid przekształca się w kolejną larwę – plerocerkoid i osiada w mięśniach ryby. Zjedzenie zarażonej ryby przez ssaka, skutkuje przeobrażeniem się plerocerkoidu w postać dorosłą, która po zapłodnieniu produkuje następne jaja.

Na podstawie: http://www.pasozyty.eu/choroby-pasozytnicze/bruzdoglowiec-szeroki

1. Na podstawie tekstu uzupełnij schemat cyklu rozwojowego bruzdogłowca szerokiego:
wpisz w odpowiednie miejsca nazwy jego stadiów rozwojowych.

Cykl rozwojowy bruzdogłowca szerokiego.

2. Wypisz z tekstu nazwy grup organizmów będących żywicielami opisanego bruzdogłowca.

żywiciel pośredni I: …
żywiciel pośredni II: …
żywiciel ostateczny: …

3. Podaj, w jaki sposób człowiek może się stać się żywicielem bruzdogłowca szerokiego, i określ, czy będzie on żywicielem pośrednim, czy – ostatecznym dla tego pasożyta.
4. Uzupełnij poniższe zdanie tak, aby zawierało informacje prawdziwe. W każdym nawiasie podkreśl właściwe określenie.

Bruzdogłowiec szeroki jest pasożytem (wewnętrznym / zewnętrznym) ssaków zaliczanym do (płazińców / nicieni / pierścienic).